Git. Od czego zacząć?

Krótka historia Git

Jak z wieloma dobrymi rzeczami w życiu Git zaczął od odrobiny twórczej destrukcji oraz zażartych kontrowersji. Jądro Linuksa jest dość dużym projektem otwartego oprogramowania (ang. open source). Przez większą część życia tego projektu (1991-2002), zmiany w źródle były przekazywane jako łaty (ang. patches) i zarchiwizowane pliki. W roku 2002 projekt jądra Linuksa zaczął używać systemu DVCS BitKeeper.

W 2005 roku relacje pomiędzy wspólnotą rozwijającą jądro Linuksa a firmą która stworzyła BitKeepera znacznie się pogorszyły, a pozwolenie na nieodpłatne używanie systemu zostało cofnięte. To skłoniło programistów pracujących nad jądrem (a w szczególności Linusa Torvaldsa, twórcę Linuksa) do stworzenia własnego systemu na podstawie wiedzy wyniesionej z używania BitKeepera. Do celów tego nowego systemu należały:

  • Szybkość
  • Prosta konstrukcja
  • Silne wsparcie dla nieliniowego rozwoju (tysięcy równoległych gałęzi)
  • Pełne rozproszenie
  • Wydajna obsługa dużych projektów, takich jak jądro Linuksa (szybkość i rozmiar danych)

Od swoich narodzin w 2005 roku, Git ewoluował i ustabilizował się jako narzędzie łatwe w użyciu, jednocześnie zachowując wyżej wymienione cechy. Jest niewiarygodnie szybki, bardzo wydajny przy pracy z dużymi projektami i posiada niezwykły system gałęzi do nieliniowego rozwoju (patrz Rozdział 3).


Napisany przez Rafała Miszczuka, który uwielbia budować nowe rzeczy. Czasami nie bardzo przydatne, ale fajne rzeczy.

Rafał Miszczuk